Ile kosztuje zabieg usuwania zaćmy?

Jedyną trwałą pomocą dla pacjentów z zaćmą jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Dzięki operacji usunięcia zaćmy możliwa jest znaczna poprawa jakości widzenia oraz zatrzymanie dalszego rozwoju choroby. Żadne środki farmakologiczne nie są w stanie dać takich efektów, jak zabieg chirurgiczny.

Operacje usunięcia zaćmy: NFZ i prywatnie

Obecnie zabiegi usunięcia zaćmy są refundowane przez NFZ. Niestety, kolejka osób oczekujących na taki zabieg jest bardzo długa, a czas oczekiwania wynosi minimum 3,5 roku. Dzieje się ze względu na to, że operacje usunięcia zaćmy należą do świadczeń limitowanych. Polega to na tym, że NFZ wprowadza roczne limity refundacji zabiegów w danej placówce medycznej, czyli innymi słowy opłaca określoną liczbę zabiegów. Zaćma należy do chorób, które z czasem mają tendencję do pogłębiania. Im dłużej zwlekamy z operacją, tym gorzej dla pacjenta. Dlatego w większości przypadków zbyt długie oczekiwanie za zabieg może działać na niekorzyść chorego. Na szczęście przeprowadzaniem zabiegów usunięcia zaćmy zajmują się także kliniki prywatne. Jedną z nich jest VIDIUM MEDICA, znajdująca się w czołówce najnowocześniejszych ośrodków okulistycznych w Polsce.

Poznaj ceny zabiegu usuwania zaćmy w Krakowie i Warszawie

Cena badań kwalifikacyjnych

VIDIUM MEDICA przyjmuje obecnie pacjentów w dwóch ośrodkach: w Warszawie i Krakowie. Przed przystąpieniem do zabiegu przeprowadza się pełną diagnostykę i zestaw badań kwalifikacyjnych. W trakcie postępowania kwalifikacyjnego przeprowadza się m. in. pełen wywiad medyczny, topografię rogówki, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, pomiar gęstości komórek nabłonka, biometrię medyczną i inne (Verion, Visus s.c. i c.c., OCT). W cenie badań kwalifikacyjnych, wynoszącej obecnie 290 zł, znajduje się również konsultacja z lekarzem oraz podanie kropli Tropicamid 1% zgodnie z zaleceniami lekarza. Do przeprowadzenia wszystkich badań konieczny jest czas około 1,5 do 3 h.

Ile kosztuje zabieg usunięcia zaćmy?

Po pozytywnym przejściu kwalifikacji wykonuje się zabieg operacyjnego usunięcia zaćmy z pełną opieką anestezjologiczną. Ceny za taką operację w VIDIUM MEDICA zaczynają się już od 1999 zł. Pakiet podstawowy obowiązuje dla zabiegów operacji zaćmy niepowikłanej, w trakcie których wszczepiana jest soczewka monofokalna. W przypadku zaćmy powikłanej należy dokonać opłaty dodatkowej w wysokości 500 zł. Jeżeli konieczne będzie zastosowanie soczewki hydrofobowej asferycznej bez filtra, dopłata wynosi 501 zł. Za soczewkę hydrofilną asferyczną z filtrem obowiązuje dopłata 1001 zł. Natomiast w przypadku konieczności użycia soczewki hydrofobowej asferycznej z filtrem należy dopłacić 1501 zł. Dostępne są także pakiety premium (TORIC, BIFOCAL, BIFOCAL TORIC, MULTIFOCAL i MULTIFOCAL TORIC), których ceny zaczynają się już od 4500 zł w Krakowie oraz od 4900 zł w Warszawie. Bez względu na to, na jaki pakiet się zdecydujemy, możliwe jest opłacenie zabiegu w ratach. Klinika VIDIUM MEDICA wykonuje także zabiegi dla pacjentów z zaćmą wtórną – specjalistyczny zabieg YAG kosztuje 350 zł.