Zaćma – ceny zabiegu w Krakowie i Warszawie

Zaćma (znana również pod nazwą katarakta) uznawana jest za jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty na świecie. Schorzenie występuje u 40% mężczyzn i 45% kobiet po 74. roku życia. Ponieważ zaćma w zdecydowanej większości przypadków pojawia się w efekcie zmian fizjologicznych następujących w trakcie procesu starzenia, prawdopodobieństwo zachorowania zwiększa się wraz z wiekiem. Charakterystycznym objawem katarakty jest pogarszająca się ostrość widzenia, której nie da się skorygować okularami ani soczewkami kontaktowymi. Typowymi symptomami mogącymi wskazywać na rozwój zaćmy są także problemy z rozróżnianiem kolorów, większa niż zwykle męczliwość oczu, oślepianie mocniejszym światłem (odczuwane np. w chwili wychodzenia na zewnątrz w słoneczny dzień), gorsze widzenie po zmroku, problemy z orientacją przestrzenną (na skutek pogorszenia widzenia na dalsze odległości), zniekształcone widzenie przedmiotów, wrażenie patrzenia przez mgłę lub brudną szybę oraz szybko pogłębiająca się krótko- lub dalekowzroczność. Na szczęście współczesna okulistyka znalazła sposób, by ulżyć w cierpieniu pacjentom chorującym na to groźne schorzenie. Przywrócenie ostrego widzenia możliwe jest dzięki usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej specjalnym implantem wewnątrzgałkowym. Ile kosztuje taki zabieg? Gdzie można go wykonać? Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat leczenia zaćmy w Krakowie i Warszawie.

Leczenie zaćmy – jeśli nie okulary, to co?
Wspomnieliśmy już, że zaćmy nie da się wyleczyć okularami ani soczewkami – nawet najmocniejsze szkła nie są w stanie poprawić ostrości widzenia u pacjentów z kataraktą. Im bardziej zaawansowane stadium choroby, tym chory będzie miał większe problemy ze wzrokiem. Jedynym skutecznym sposobem leczenia zaćmy jest operacja. Takie zabiegi wykonuje się w nowoczesnych klinikach okulistycznych w największych miastach w Polsce, m.in. Krakowie i Warszawie. Operacja jest całkowicie bezbolesna, trwa zaledwie kilkanaście minut, a pacjent jeszcze tego samego dnia może wrócić do domu. Zabieg przeprowadzany jest w trybie ambulatoryjnym ze znieczuleniem miejscowym kroplowym. Usunięcie zmętniałej soczewki jest nieodwracalne, dlatego warto dobrze zastanowić się nad wyborem implantu. Sztuczna soczewka jest dobierana dla każdego pacjenta indywidualnie. Decyzję o tym, który z możliwych rodzajów implantu ma zostać zastosowany, podejmuje lekarz prowadzący wraz z samym pacjentem.

Leczenie zaćmy w Warszawie i Krakowie: ceny
Koszt zabiegu usunięcia zaćmy w Warszawie i Krakowie jest bardzo podobny. Zanim pacjent zostanie skierowany na operację, wykonywane są badania kwalifikacyjne. Na ich podstawie lekarz proponuje najlepszy jego zdaniem rodzaj implantu mającego zastąpić zmatowiałą soczewkę naturalną. Badanie przed operacją katarakty obejmują m.in. topografię rogówki, biometrię optyczną, OCT, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz określenie gęstości komórek nabłonka. Ich łączny koszt to ok. 290 zł. Natomiast cena samego zabiegu jest uzależniona od typu wybranego implantu i wynosi od 1999 zł (dla soczewki monofokalnej sferycznej bez filtra) do 7900 zł (dla soczewki wieloogniskowej torycznej asferycznej). W cenie zabiegu znajdują się wszystkie materiały oraz konsultacje lekarskie przed i po operacji. Koszt usunięcia zaćmy obejmuje także pełną opiekę anestezjologiczną oraz znieczulenie w formie kropli anestetycznych. Niektóre ośrodki okulistyczne umożliwiają pacjentom rozłożenie płatności na raty. Takie kliniki można znaleźć zarówno w Warszawie, jak i Krakowie.