Ile kosztuje leczenie zaćmy w Warszawie?

​Nowoczesne metody leczenia wszelkich chorób wiążą się najczęściej z dużymi kosztami. Choroby oczu nie są tu wyjątkiem. Decydując się na zabieg leczenia zaćmy musimy nastawić się na dość spory rachunek. Operacja jest jednak obecnie jedyną dostępną metodą leczenia katarakty. A zaćma nieleczona doprowadza z czasem do całkowitej ślepoty.
O zaćmie mówimy, gdy soczewka oka mętnieje, przez co ogranicza się widzenie pacjenta. Występuje ona najczęściej u osób starszych, jest bowiem często związana z naturalnymi procesami starzenia się społeczeństwa. Zdarza się też jednak u osób młodszych, na przykład jako powikłanie cukrzycy.
Chory na cukrzycę początkowo zauważy lekkie zamglenie obrazu, barwy tracą głębię, pojawiają się problemy z poruszaniem się, bo coraz trudniej jest ocenić odległość, czy rozróżnić kontury przedmiotów. Z czasem objawy pogłębiają się, aż zmętnienie soczewki jest zbyt duże, by pacjent widział cokolwiek.

Na czym polega zabieg usunięcia zaćmy?

Rozwiązaniem jest operacja znana jako fakoemulsyfikacja. Jest to szybki, bezpieczny, bezbolesny i skuteczny zabieg. Polega na usunięciu zmętniałej soczewki pacjenta. Na jej miejsce wprowadza się syntetyczną soczewkę przygotowaną indywidualnie zgodnie z potrzebami pacjenta. Po badaniu kwalifikacyjnym lekarz ustala jaka soczewka będzie potrzebna w danym wypadku. Implanty wprowadzane w ramach zabiegu pozwalają nie tylko na uleczenie zaćmy, ale także na wyleczenie wad wzroku takich, jak krótkowzroczność, czy astygmatyzm. Dodatkowo mogą być wyposażone w filtry UV, czy światła niebieskiego.
Sam zabieg trwa około 15-30 minut. Przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, po zaaplikowaniu kropel znieczulających na oko. Chirurg wykonuje niewielkie nacięcie na oku, przez które prowadza przyrząd emitujący ultradźwięki i w ten sposób rozbija soczewkę. Następnie fragmenty soczewki są usuwane i do oka wprowadza się przygotowany wcześniej implant.

Czy zabieg usunięcia zaćmy jest refundowany przez NFZ?

Refundacja zabiegu zaćmy jest możliwa, ale to dość skomplikowany proces. Przede wszystkim pacjent musi zostać zakwalifikowany. Lekarz okulista wykona dogłębne badania, by zdiagnozować, czy u pacjenta rozwija się zaćma. Obecnie jednak, najpierw należy dostać skierowanie od lekarza rodzinnego i dopiero wtedy można udać się do okulisty. Może się okazać, że trzeba będzie poczekać w kolejce do kilku tygodni. Jeśli lekarz zdiagnozuje zaćmę, pacjent otrzyma skierowanie do szpitala z rozpoznaniem zaćmy.
Kolejki do operacji zaćmy są długie. Mogą wynieść nawet cztery lata. Warto jednak sprawdzić strony internetowe różnych placówek. Niejednokrotnie w mniejszych miastach czas oczekiwania jest znacznie krótszy, niż w większych ośrodkach miejskich. Może się więc okazać, że dobrym pomysłem będzie zgłoszenie się nawet do miasta na drugim końcu kraju, jeśli oznacza to przyspieszenie zabiegu. Należy pamiętać, że w przypadku zaćmy czas jest bardzo ważny, a wydłużone oczekiwanie może spowodować poważną utratę wzroku.

Jakie są ceny usunięcia zaćmy w Warszawie?

Alternatywą są prywatne kliniki, przykładowo Vidium Medica. Tam czas oczekiwania na operację będzie zdecydowanie mniejszy, wiąże się to jednak z kosztami. Wszystko zależy od miasta i kliniki, oczywiście. W przypadku operacji zaćmy zaś dodatkowo koszt będzie się zdecydowanie różnić, w zależności od soczewki jaką wybierze pacjent. Dostępne są soczewki monofokalne, multifokalne, sferyczne, toryczne, z filtrem bądź bez. Ceny samego zabiegu na jedno oko wraz z soczewką wahają się więc od 2000zł do nawet 8000zł.
Dodatkowo zapłacić należy za badania kwalifikacyjne, których koszt wynosi od 250zł do 400zł. W niektórych klinikach bezpłatna jest jedynie jedna wizyta kontrolna po zabiegu, w innych za darmo otrzymamy możliwość dwóch wizyt kontrolnych. Każda kolejna będzie kosztować od 50zł do 150zł.